Stäng film

Efter flera år som gruppchef på Jernbro i Finspång har Anton Isaksson Lenper nu utökat sitt ansvar med ytterligare en avdelning. Med sitt ledarskap, sin praktiska erfarenhet och sitt driv att ständigt förbättra verksamheten ser han fram emot nästa kapitel.

–  Anton Isaksson Lenper är ny chef för Svets- och Smidesverkstaden. Anton har jobbat inom bolaget i över 12 år och har en minst sagt gedigen erfarenhet av både verksamheten i stort, men även inom den typen av verksamhet som han nu kommer ansvara för, berättar Tobias Karlsson, Avdelningschef i Finspång.

Anton började själv som svetsare och mekaniker och det märks att han fortfarande har fötterna stadigt på verkstadsgolvet.

– Det känns kul att få ta ett större ansvar. Jag ser det som en chans att lära mig mer och bidra med egen erfarenhet och kompetens. Jag vet också hur jobbet går till i praktiken och det ger mig en naturlig förståelse för arbetet och kollegorna. Jag tror det är därför som det har fungerat så bra. Vi pratar helt enkelt samma språk och förstår varandra, säger Anton.

Den nya rollen innebär nya kontakter, rutiner och arbetssätt. För Anton är det en spännande förändring.

– Det blir mycket nytt att sätta sig in i, men det är också utvecklande. Jag kommer också att få jobba med en ny kund som ställer höga krav. Det blir en rolig utmaning. I mitt arbete har jag inte direktkontakt med slutkunderna, utan det är projektledarna som har det. Men jag ser dem som mina interna kunder som ska förses med korrekt utfört arbete. Vi är duktiga på att tillverka produkter och har alltid mycket jobb. För mig betyder det att kunderna är nöjda med vårt arbete, säger Anton.

Anton fortsätter:
– En av mina ambitioner i den nya rollen är att skapa mer struktur och förbättra kvaliteten ytterligare. Därför ska jag införa mer standardiserade arbetsprocesser, så vi jobbar likadant varje gång. Det minskar risken för fel och gör att vi levererar jämnare kvalitet.

För Anton är en av de största fördelarna med att jobba på Jernbro just variationen. Inget projekt är det andra likt och det finns stort utrymme att använda sin kompetens.

– Man får fria tyglar, så länge man tar ansvar. Det gör att man utvecklas, både som person och i sitt yrke. Det är aldrig tråkigt för vi gör alltid något nytt, säger Anton.

Med ansvar för två avdelningar, ett växande team och en verksamhet i ständig utveckling, har Anton mycket på sitt bord. Men han är inte ensam och han vet att styrkan i laget är minst lika viktig som maskinerna.

– Jag är glad att ha ett bra team omkring mig för det är tillsammans vi får saker att hända, förtydligar Anton.

− Anton har ett driv som jag gillar. Han är lösningsorienterad, kompetent och förstår värdet av standardiserade processer för både kvalité och effektivitet. Detta är precis vad avdelningen behöver för att ta nästa steg. Vi ser ljust på framtiden och det ska bli otroligt spännande att se hur avdelningen kommer utvecklas under nytt ledarskap, avslutar Tobias.

 

 


På Jernbro har vi stor erfarenhet av industrirör. Hör av dig vid behov av konstruktion eller tillverkning av rörledningar, tryckkärl, mekanisk utrustning, rörupphängningsstrukturer eller bärande stålstrukturer.


 

Svetsade konstruktioner

Nyfiken på att veta mer?

Välj kontaktperson

Tobias Karlsson, Avdelningschef Industrirör Produktion Finspång +46 10-483 11 35 Skicka e-post

Kontakta undefined


    Du kanske också är intresserad av

    Industrirör

    Industrirör från Jernbro bidrar till Lindes ökade gasproduktion

    Linde har byggt ut anläggningen i Norrköping för att öka sin kapacitet att rena och kyla koldioxid. Det medförde ett behov av ett omfattande rörarbete som gick till Jernbro.

    Industrirör

    Långa rör från Jernbro till djupa borrhål på Käppalaverket

    Vana av ombyggnationer under drift, rätt kompetens och mångårig erfarenhet av att arbeta med avloppsreningsverk är tre av anledningarna till att Jernbro deltar i ombyggnationen och uppgraderingen …

    Dela gärna detta